Aktualności

Aktualności

Zmierzamy ku końcowi realizacji projektu HVAC dla klienta z branży opakowaniowej

24/07/2024


Jeszcze 3 miesiące temu pisaliśmy o kolejnym etapie niezwykle imponującej inwestycji HVAC dla klienta z branży opakowaniowej – sprawdżcie tutaj. Dzisiaj spieszymy z aktualizacją, a właściwie – z podsumowaniem, zważywszy na to, iż działania zaplanowane w obecnym etapie zbliżają się już ku końcowi. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia galerii znajdującej się na końcu wpisu. Mamy nadzieję, że znajdziecie również chwilę na zapoznanie się z krótkim opisem projektu.

Jaki był zakres projektowy?

Dotychczas, w latach 2021-2024 nasza firma zaprojektowała i wykonała na jednym z zakładów naszego klienta z branży drukarskiej w województwie śląskim następujące instalacje:

  • Wentylacja hali produkcyjnej.

    Wentylacja hali produkcyjnej opiera się na pracy dwóch (docelowo czterech) central nawiewno-wywiewnych HVAC o wydatku 84 000 m3/h każda. Urządzenia te umieszczone zostały wewnątrz budynku na specjalnej antresoli technicznej. Ze względu na charakter produkcji, zastosowano wyporowy system dystrybucji powietrza z wysokosprawnym odzyskiem ciepła w okresie zimowym oraz chłodzeniem w okresie letnim. Przełączanie sposobu nawiewu w każdym z okresów odbywa się samoczynnie za pośrednictwem siłowników termicznych.
  • Instalacja wody lodowej wraz z rozbudową maszynowni chłodu i glikolowego układu odprowadzenia ciepła odpadowego.

    Instalacja wody lodowej, wspomagana rozbudową maszynowni chłodu i glikolowego układu odprowadzenia ciepła odpadowego, ma moc 1,2 MW. Układ ten, wyposażony w cztery sprężarki Turbocor i agregat chłodzony glikolem, współpracujący z dwoma dry coolerami, zasila centrale wentylacyjne HVAC, maszyny produkcyjne oraz pomieszczenia techniczne i biurowe.
  • Sprężone powietrze.

    Układ sprężonego powietrza, zasilany z istniejącej sprężarkowni (docelowo także z nowo zaprojektowanej), z kolektorem głównym DN150, dostarcza medium do maszyn produkcyjnych i pomieszczeń technicznych.
  • Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń technicznych.

    System HVAC składa się z kilku central wentylacyjnych (o łącznym wydatku około 42 000 m3/h), które w zależności od potrzeb, wentylują lub utrzymują odpowiednią temperaturę i wilgotność. W niektórych pomieszczeniach występuje II strefa zagrożenia wybuchem, co wymagało zastosowania specjalistycznych rozwiązań i układów detekcji LZO oraz odciągów awaryjnych.
  • Kotłownia gazowa o mocy docelowej 3,7 MW.

    Kotłownia gazowa o docelowej mocy 3,7 MW, w pierwszym etapie obejmuje dostawę i montaż podwójnego kotła o mocy 1,85 MW, zasilanego LPG (docelowo gazem ziemnym). Kocioł ten obsługuje instalację ciepła technologicznego. Kotłownia została wyposażona w systemy uzdatniania wody, odgazowania i stabilizacji ciśnienia oraz jest przygotowana na przyszłościowe podłączenie agregatów kogeneracyjnych (CHP). Dodatkowo, wyposażona jest we wszystkie niezbędne instalacje: wentylację, wentylację awaryjną, system bezpieczeństwa instalacji gazowej oraz układ grzewczy.
  • Ciepło technologiczne.
    System ciepła technologicznego dostarcza ciepło do kilkunastu obiegów, w tym do central wentylacyjnych HVAC, ogrzewania technologicznego i c.w.u. Połączenie kotłowni i hali produkcyjnej realizowane jest poprzez rurociągi preizolowane DN200.
  • Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń biurowych.

    System HVAC dla pomieszczeń biurowych obejmuje dwie centrale wentylacyjne (o łącznym wydatku 10 200 m3/h) z chłodnicami freonowymi oraz instalację fan-coil’ów czterorurowych, które pokrywają straty ciepła w okresie zimowym.
  • Odciągi technologiczne z maszyn produkcyjnych.

    Specjalistyczna instalacja odciągów technologicznych obejmuje kolektor z dwóch równoległych kanałów o średnicy d=2000 mm, wykonanych z blachy stalowej grubości 2,5 mm. Służy ona do odprowadzania powietrza zawierającego LZO do dopalacza termicznego oraz wyrzutów ozonu do atmosfery i układów by-pass’ów dopalacza dla każdej z maszyn.
  • Automatyka.

    Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich systemów HVAC zapewnia automatyka oparta na sterownikach Siemens, podłączona do układu BMS.

Ten przemysłowy obiekt jest dla nas bezsprzecznie jednym z najważniejszych w całym portfolio dotyczącym realizacji instalacji HVAC. W historii firmy OTTO nie mieliśmy projektu, który by nas angażował tak długo. Od etapu projektowania budowlanego, przez projekty wykonawcze poszczególnych systemów, aż po realizację i montaż, pracowaliśmy nad tym projektem na ogromną skalę. Zakończenie inwestycji już niebawem.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty lub są zainteresowani współpracą – zapraszamy do kontaktu pod adresem: rzeszow@ottoindustries.com.pl lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie w zakładce Kontakt.

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy

Adres rejestrowy

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
ul. Połonińska 15, 35-082 Rzeszów

Adres naszego biura

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
Tajęcina 115, 36-002 Jasionka

Kontakt

Tel. + 48 (17) 249 00 30
Serwis 24/7: + 48 (17) 249 00 49
rzeszow@ottoindustries.com.pl

Dane formalne

NIP: 815-166-21-63
REGON: 691794766
KRS: 0000371381
Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności