Duża inwestycja HVAC z branży opakowaniowej wkracza w kolejny etap

30/04/2024

Rozpoczęliśmy kolejny etap realizacji dla klienta z branży opakowaniowej w województwie śląskim. To dla nas niezwykle ważna inwestycja HVAC działu klimatyzacji i wentylacji OTTO przemysłowej pod wieloma względami. Z tym konkretnym klientem współpracujemy przy kolejnych etapach rozbudowy zakładu przemysłowego od samego początku – a mianowicie od 2018 roku. Tym razem po raz pierwszy działamy na zasadzie Generalnego Wykonawstwa.

Jak to się wszystko zaczęło?

Na początku słowem wprowadzenia, chcielibyśmy w kilku zdaniach opisać proces inwestycyjny od samego początku. Chociaż historia współpracy z tym konkretnym klientem dostarczyłaby materiału na niejedną książkę, a hektolitry kawy wypitej przez naszych projektantów spędzonych podczas pracy przed monitorami zapewne wystarczyłyby na zaopatrzenie niejednej kawiarni – postaramy się ograniczyć do kilku (lub kilkunastu) zdań.

W 2019 roku firma Otto Engineering Polska na zlecenie głównego architekta i koordynatora rozbudowy zakładu, wykonała projekt budowlany HVAC na systemy obejmujące wentylację ogólną i uzupełniającą podciśnienie hali, wentylację pomieszczeń technicznych wraz z wentylacją awaryjną czy instalacje wody lodowej, sprężonego powietrza, c.o., chłodzenia, ciepła technologicznego, wentylację technologiczną odciągową z maszyn wraz z urządzeniami ochrony atmosfery i instalację odprowadzenia ciepła odpadowego z wymiennika powietrze/woda układu RTO do rozdzielni ciepła, a także wentylację biurowca i projekt kotłowni zasilanej propanem. Ukończenie projektu pozwoliło na uzyskanie pozwolenia na budowę. Z kolei w latach 2021-2022 wykonywaliśmy projekt wykonawczy na wszystkie instalacje w części produkcyjnej hali, kotłowni i w budynku technicznym. Obecnie – zajmujemy się wykonaniem i montażem w częściach. Łączna powierzchnia obiektu to bowiem prawie 30 000 m2.

Jakie zadania realizujemy na obecnym etapie inwestycji HVAC?

Obecny etap uwzględnia następujące zadania:

  • wentylacja ogólna hali – system o wydajności 84 000 m3/h,
  • wentylacja ogólna oraz awaryjna pomieszczeń technicznych – magazynu farb oraz pomieszczenia myjni,
  • instalacja wody lodowej,
  • instalacja ciepła technologicznego,
  • instalacja sprężonego powietrza – rozbudowę instalacji sprężonego powietrza z istniejącego systemu rur wykonanego we wcześniejszym etapie oraz doprowadzenie sprężonego powietrza do maszyn,
  • instalacja w obrębie kotłowni z możliwością zasilania propan butanem i gazem ziemnym,
  • pełna automatyka systemów.

A może trochę ciekawostek?

Ciężko opisać ogrom pracy już włożonej w ten konkretny projekt w jednym poście. Możemy Państwu zdradzić, iż samo drukowanie i kompletowanie dokumentacji jednego (!) z etapów, trwało kilka tygodni. Z tego względu, przy kolejnych projektach odeszliśmy od tradycyjnie drukowanej dokumentacji na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Zaś dzięki tej realizacji w naszym dziale projektowym rozpowszechniliśmy stosowanie systemu BIM. Koordynacja tak wielu instalacji była bardzo kłopotliwa. Konieczność dopasowania wszystkich elementów, współbieżnie i na wielu płaszczyznach, wymagała niezwykłej precyzji. W eliminacji kolizji niezbędne było przejście na program Navisworks Manage wraz z oprogramowaniem BIM 360. Dzięki wdrożeniu tego programu, w pełni mogliśmy uczestniczyć w agregacji MODELU 3D danej Inwestycji HVAC.

Ten konkretny obiekt przemysłowy jest dla nas bez wątpliwości – jednym z istotniejszych w całym naszym portfolio w zakresie wykonawstwa instalacji HVAC. Nie było bowiem w historii działalności firmy OTTO realizacji, z którą bylibyśmy powiązani tak długo. Począwszy od projektu budowlanego, po projekty wykonawcze poszczególnych systemów, aż po wykonanie i montaż. A to wszystko na tak ogromna skalę. Obecnie realizowane działania z pewnością nie będą ostatnimi. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do Państwa z aktualizacjami.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty lub są zainteresowani współpracą – zapraszamy do kontaktu pod adresem: rzeszow@ottoindustries.com.pl lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie w zakładce Kontakt.

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy

Adres rejestrowy

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
ul. Połonińska 15, 35-082 Rzeszów

Adres naszego biura

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
Tajęcina 115, 36-002 Jasionka

Kontakt

Tel. + 48 (17) 249 00 30
Serwis 24/7: + 48 (17) 249 00 49
rzeszow@ottoindustries.com.pl

Dane formalne

NIP: 815-166-21-63
REGON: 691794766
KRS: 0000371381
Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności