Aktualności

Aktualności

Zastosowanie olfaktometrii i deodoryzacji w praktyce

31/03/2023

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić przykład wykorzystania pomiarów olfaktometrycznych / pomiarów odorów wraz z modelowaniem rozprzestrzeniania substancji odorowych do zmniejszenia oddziaływania zapachowego zakładu. Przeanalizujemy studium przypadku konkretnego klienta, który zdecydował się na podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu minimalizację uciążliwości odorowej.

Przyczyną podjęcia działań u naszego klienta, były skargi na uciążliwość zapachową skierowane do danego zakładu przemysłowego. Ze względu na dużą ilość skarg, zakład postanowił określić skalę problemu oraz znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które zlikwiduje bądź maksymalnie zniweluje problem z uciążliwością odorową. Za główny cel, postawiono sobie zmniejszenie oddziaływania zapachowego zakładu, a tym samym brak istotnego wpływu zakładu na komfort życia mieszkańców.

Prace rozpoczęto w 2016 roku od przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł emisji substancji odorowych na terenie zakładu. (Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej tutaj)

Po ustaleniu liczby oraz typu źródeł emisji odorów, przystąpiono do wykonania pomiarów olfaktometrycznych. Uzyskane w trakcie pomiarów odorów wyniki, wykorzystano do wykonania analizy rozprzestrzeniania substancji zapachowych.
Analizę / modelowanie w tym przypadku wykonano w dwóch wariantach:

  1. Modelowanie stanu aktualnego – na podstawienie uzyskanych wyników pomiaru odoru,
  2. Modelowanie stanu projektowanego – na podstawienie uzyskanych wyników pomiaru odoru, z uwzględnienie montażu instalacji do dezodoryzacji na danych źródle / źródłach emisji odorów.

Po zakończeniu etapu pomiarów odorów i modelowania, przystąpiono do etapu doboru odpowiedniej technologii oczyszczania gazów odlotowych. W ramach tego etapu, badano skuteczność kilku metod oczyszczania gazów odlotowych z odorów. Badania prowadzono na instalacjach pilotażowych, udostępnianych przez różnych dostawców urządzeń dezodoryzujących.

Końcem 2019 i początkiem 2020 roku, po wprowadzeniu wybranej technologii oczyszczania gazów odlotowych, ponownie wykonano pomiary odorów wraz z modelowaniem. Uzyskane wyniki potwierdziły:

  1. Skuteczność dezodoryzacji wybranej technologii – ponad 95%.
  2. Istotne zmniejszenie oddziaływania zapachowego zakładu, potwierdzone obniżeniem stężeń maksymalnych substancji odorowych dla okresu 1h [ouE/m3] oraz częstości występowania odorów w skali roku [%].
  3. Znaczący spadek liczby skarg.

Założony na początku cel – został osiągnięty. Poprawnie przeprowadzony proces pozwolił nie tylko na swobodne funkcjonowanie zakładu, ale przede wszystkim wpłynął w istotny sposób na komfort życia lokalnych mieszkańców.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty lub są zainteresowani współpracą – zapraszamy do kontaktu pod adresem: rzeszow@ottoindustries.com.pl lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie w zakładce Kontakt.

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy

Adres rejestrowy

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
ul. Połonińska 15, 35-082 Rzeszów

Adres naszego biura

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
Tajęcina 115, 36-002 Jasionka

Kontakt

Tel. + 48 (17) 249 00 30
Serwis 24/7: + 48 (17) 249 00 49
rzeszow@ottoindustries.com.pl

Dane formalne

NIP: 815-166-21-63
REGON: 691794766
KRS: 0000371381
Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności