Rozprzestrzenianie się zapachów
16/05/2023
Poprawnie przeprowadzone badania olfaktometryczne są pierwszym krokiem w procedurze uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania związane z uciążliwością odorową. Jakie jeszcze dodatkowe informacje są potrzebne do tego, aby przystąpić do procesu modelowania rozprzestrzeniania się zapachów (o tym wkrótce!)? O jakich czynnikach powinno się pamiętać w kontekście rozprzestrzeniania się zapachów?
Kilka postów wcześniej, w bardzo uproszczony sposób, przedstawiliśmy graficznie izolinie rozprzestrzeniania zapachów dla jednego zakładu oraz kilku zakładów zlokalizowanych obok siebie.
Teraz, chcielibyśmy w skrócie przedstawić czynniki mające wpływ na rozprzestrzenianie odorów. Niektóre z tych czynników mają mniejszy, inne większy wpływ na rozprzestrzenianie odorów, aczkolwiek dla każdego zakładu należy je wszystkie ustalić i uwzględnić w trakcie wykonywania analizy.
Wśród tych czynników można wymienić m.in.:
- Współczynnik aerodynamicznej szorstkości terenu, którego wartość jest bardzo zróżnicowana w zależności od pokrycia terenu i rodzaju zabudowy,
- Różę wiatrów, przedstawiającą kierunki, prędkości i częstości występowania wiatrów,
- Typ emitora (źródła emisji odorów): pionowy / poziomy, otwarty / zamknięty,
- Wysokość źródła emisji odorów oraz średnica kanału na wylocie,
- Prędkość wyrzutową gazów, stanowiących potencjalne źródło emisji substancji zapachowych [m/s],
- Parametry emitowanych gazów (np. temperatura),
- Lokalizację źródła emisji substancji odorowych / zapachowych,
- Średnie roczne parametry meteorologiczne.
Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty lub są zainteresowani współpracą – zapraszamy do kontaktu pod adresem: rzeszow@ottoindustries.com.pl lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie w zakładce Kontakt.