Aktualności

Aktualności

Dlaczego wykonuje się pomiary olfaktometryczne?

24/07/2023

Jednym z istotnych obszarów działalności naszego laboratorium są pomiary środowiskowe związane z ochroną powietrza. Należą do nich oczywiście także pomiary olfaktometryczne. Pomimo faktu, iż wiele osób nigdy nie słyszało o pomiarach olfaktometrycznych czy pomiarach odorów oraz o modelowaniu rozprzestrzeniania substancji odorowych, istnieje wiele powodów podejmowania decyzji o ich wykonaniu.

Przyczyny podjęcia decyzji o wykonaniu pomiarów zapachu i/lub modelowanie rozprzestrzeniania substancji zapachowych, to m.in.:

  • Wymagania wynikające z Konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik BAT, m.in.: w odniesieniu do przetwarzania odpadów, w zakresie intensywnego chowu drobiu i świń czy w odniesieniu do wspólnych systemów oczyszczania ścieków/gazów odlotowych i zarządzania nimi w sektorze chemicznym.
  • Stwierdzenie występowania uciążliwości odorowej zakładu, najczęściej na podstawie skarg czy zgłoszeń lokalnej społeczności.
  • Prowadzenie testów pilotażowych instalacji dezodoryzujących, w warunkach rzeczywistych na terenie zakładu. Często, zwłaszcza dla nietypowych źródeł emisji substancji zapachowych, zakłady decydują się na testy pilotażowe różnych instalacji dezodoryzujących, tak aby uzyskać wiedzę na temat skuteczność danej technologii na konkretnym źródle emisji odorów.
  • Konieczność wykonania pomiarów odbiorowych nowych instalacji dezodoryzujących, w celu spełnienia wymagań umowy i potwierdzenia założonej skuteczności dezodoryzacji.
  • Działania proekologiczne zakładów przemysłowych i komunalnych, których celem jest na przykład potwierdzenie braku oddziaływania zapachowego danego zakładu na sąsiednie tereny. 
  • Potrzeba znalezienia źródła / określenia przyczyny uciążliwości odorowej zakładu, w przypadku stwierdzenia oddziaływania, przy jednoczesnym braku wiedzy na temat źródła zapachu.
  • Konieczność wykonania przeglądu ekologicznego, obejmującego oddziaływania odorowe danego zakładu.
  • Przygotowywanie dokumentacji do wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów.
  • Cele sprawozdawcze, jeżeli konieczność przeprowadzenia pomiarów olfaktometrycznych, została wskazana w decyzji określającej zakres i częstotliwość wykonywania pomiarów emisji.

Wiele z jednostek decyduje się na pomiary olfaktometryczne, gdyż – jak wskazaliśmy – wynika to bezpośrednio z obowiązków nałożonych przez polskiego i europejskiego ustawodawcę. Jednakże na szczególne podkreślenie zasługują przyczyny związane z ochroną środowiska i komfortem życia lokalnej społeczności – w dobie ruchów proekologicznych, odpowiedzialne i proaktywne podejście do kwestii związanych ze środowiskiem, może stanowić istotną część strategii CSR każdego przedsiębiorstwa czy zakładu.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie naszej oferty lub są zainteresowani współpracą – zapraszamy do kontaktu pod adresem: rzeszow@ottoindustries.com.pl lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie w zakładce Kontakt.

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy

Adres rejestrowy

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
ul. Połonińska 15, 35-082 Rzeszów

Adres naszego biura

OTTO Engineering Polska Sp. z o.o.
Tajęcina 115, 36-002 Jasionka

Kontakt

Tel. + 48 (17) 249 00 30
Serwis 24/7: + 48 (17) 249 00 49
rzeszow@ottoindustries.com.pl

Dane formalne

NIP: 815-166-21-63
REGON: 691794766
KRS: 0000371381
Sąd Rejonowy w Rzeszowie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności